Záhadné kotle v údolí řeky Viljuj

V údolí řeky Viljuj (Jakutsko) jsou podle legend místních lovců jakési záhadné kotle. Do některých z nich jde vstoupit vchodem v horní části a po schodišti sestoupit pod zem, kde je několik místností. I když venku mrzne až praští, uvnitř je příjemné teplo, proto mnoho lovců neodolá a vstoupí, pokud se ale zdrží moc dlouho, umírají na záhadnou nemoc, z toho důvodu se oblast jmenuje "Údolí smrti" a místní lovci tam mají zakázáno chodit. Kotle jsou prý vyrobené z neznámého načervenalého kovu, který je neuvěřitelně tvrdý, loveckým nožem do něj neuděláte ani škrábanec.

Expedice Ivana Mackerleho

V roce 2006 se uskutečnila expedice českého záhadologa Ivana Mackerleho, který objevil tři z těchto kotlů. Bohužel všechny tři byly ponořené pod úroveň terénu a zatopené vodou, bez potřebného vybavení nebylo možné vstoupit dovnitř ani odebrat vzorek kovu. Navíc pan Mackerle dostal příznaky záhadné nemoci (zvracení, ztráta rovnováhy, ztráta vědomí, zimnice), takže bylo rozhodnuto o okamžitém ukončení expedice a převozu do nemocnice.

Jelikož pan Mackerle v roce 2013 zemřel (čili 7 let po jeho expdeci do Jakutska), nemůže v práci na této záhadě pokračovat. Takže jsme se tohoto úkolu rozhodli ujmout my.

Cíle naší expedice

Rádi bychom se k jednomu z kotlů vypravili, vstoupili do něj, změřili co nejvíce fyzikálních veličin (teplota, radiace, magnetické pole, složení plynů ve vzduchu, ...) a přivezli vzorek neznámého kovu. Z celé expedice natočíme dokumentární film.

Celou věc bereme velmi vážně, rádi bychom členy expedice sestavili z vědců a odboníků, aby jejich závěry měly nějakou váhu. Snad se nám podaří vydat nějaký článek v časopise Nature, případně odvysílat film z expedice na kanálu Discovery Channel.

Čtyři teorie

V zásadě existují 4 teorie, co se v údolí řeky Viljuj nachází:

  1. Nic tam není, všechno je výmysl.
  2. Neznámý geologický jev.
  3. Stavby lidské civilizace, která už zanikla.
  4. Stavby mimozemské civilizace.

První teorie je vyvrácená výše uvedenou expedicí Ivana Mackerleho, navíc ani ti místní Jakutové tam neumírali "jen tak", ale z nějakého důvodu. Zbývají nám tedy tři teorie, bez ohledu na to, která z nich bude nakonec pravdivá, bude se jednat o obrovský úspěch.

Kdo jsme

Náš aktuální tým.

Roman Baroš

Roman Baroš

Otec myšlenky a hlavní tahoun projektu.

Michal Kučera

Michal Kučera

Rešeršista.

Tomáš Kalla

Tomáš Kalla

Technický konzultant.

Sponzoři

Tonak Direct Alpine

Partneři

Hedvábná stezka Koktejl

Hledáme

V blízké budoucnosti budeme hledat také členy expedice, ale hlásit se nám můžete už teď. Hodláme obsadit následující role:

geolog / geofyzik

geolog / geofyzik

Oblast je bohatá na magnetické anomálie, zajímavé horniny a minerály. Geolog či geofyzik bude ve svém živlu.

operátor / mechanik

operátor / mechanik

Bereme sebou spoustu hraček (dron, vodní čerpadlo, měřicí přístroje, generátor ...), potřebujeme někoho, kdo s tím bude umět operovat, případně provést na místě drobnou opravu.

kameraman

kameraman

Z celé expedice vznikne film, kameraman je potřeba k tomu, aby natočená videa za něco stály. Zkušenosti s filmováním pod vodou budou výhodou.

potápěč

potápěč

Je možné, že vodu nepůjde odčerpat, v tom případě bude nutné se do ní ponořit. Zkušenosti s filmováním pod vodou budou výhodou.

lékař

lékař

Z původní výpravy Ivana Mackerleho je zřejmé, že se můžeme dostat do zdravotních potíží, lékař se bude hodit.

průvodce

průvodce

Bude se starat o všechny členy skupiny, především jejich žaludky. Hodláme najmout někoho místního, ale pokud nás přesvědčíte o svých zkušenostech, můžete se stát naším průvodcem vy.

Napište nám